Vicífhoclóir:Iarratais fuaimniú

Ón Vicífhoclóir, an foclóir ábhair shaor.

Iarratais fuaimniú[athraigh]

Seo leathanach chun iarratais fuaimniú a chur / This page is for Irish-language pronunciation requests

Iarratais reatha[athraigh]

Cur iarratais nua ag barr an loista, le d'thoil

amha[athraigh]

Fuaimniú an fhocail "amha" (sa Bhéarla: en:raw) — /aw.ə/? /av.ə/? /əu.ə/? I am not asking about "amh"; I specifically want to know if the plural "amha" keeps the w/v sound of "amh", or looses it and becomes /əu.ə/. -sche (talk) 18:37, 24 Bealtaine 2012 (UTC) -sche (talk) 04:28, 18 Iúil 2012 (UTC)

It keeps the v/w sound of 'amh'. I would use /ava/ Usjes (talk) 22:34, 19 Iúil 2012 (UTC)

go raibh maith agat :) -sche (talk) 10:26, 1 Meán Fómhair 2012 (UTC)