Plé teimpléid:ainm 3

Ón Vicífhoclóir, an foclóir ábhair shaor.
Jump to navigation Jump to search

Úsáid / Usage[cuir in eagar]

Le haghaidh ainmfhocal den tríú díochlaonadh.

{{ainm 3|i|gu|iol|gi|au=}}

  • i: inscne (riachtanach!).
    f’ más focal firinscneach é, ‘b’ más focal baininscneach é.
  • gu: ginideach uatha (riachtanach!)
  • iol: an fhoirm iolra (roghnach).
    An fhoirm iolra mura ionann é agus an ginideach uatha.
    Más focal gan fhoirm iolra atá i gceist, cuir isteach ‘gan’ anseo.
  • gi: ginideach iolra (roghnach!)
  • au: ainmneach uatha (roghnach).
    Mura bhfuil sé ann, cuirfear ainm an leathanaigh isteach mar an t-ainmneach uatha.

For third declension nouns.

{{ainm 3|i|gu|iol|au=}}

  • i: gender (required!).
    f’ for masculine (firinscneach), ‘b’ for feminine (baininscneach).
  • gu: genitive singular (required!)
  • iol: plural form (optional).
    The plural form unless it’s the same as the genitive singular.
    If it’s a word without a plural form, put ‘gan’ here.
  • au: nominative singular (optional).
    If it’s not there, the page name will be used.


Samplaí / Examples[cuir in eagar]

Focail cosúil le bádóir: gu. in -a, iolra láidir

{{ainm 3|f|bádóra|bádóirí}} bádóir, fir.³ (gu. bádóra, iol. bádóirí)
{{ainm 3|b|mallachta|mallachtaí}} mallacht, bain.³ (gu. mallachta, iol. mallachtaí)
{{ainm 3|b|canúna|canúintí}} canúint, bain.³ (gu. canúna, iol. canúintí)
{{ainm 3|b|tagartha|tagairtí}} tagairt, bain.³ (gu. tagartha, iol. tagairtí)
{{ainm 3|b|buartha|buarthaí}} buairt, bain.³ (gu. buartha, iol. buarthaí)
{{ainm 3|f|locha|lochanna}} loch, fir.³ (gu. locha, iol. lochanna)
{{ainm 3|b|coda|codanna}} cuid, bain.³ (gu. coda, iol. codanna)
{{ainm 3|b|tóna|tóineanna}} tóin, bain.³ (gu. tóna, iol. tóineanna)
{{ainm 3|f|anama|anamacha}} anam, fir.³ (gu. anama, iol. anamacha)
{{ainm 3|b|barúla|barúlacha}} barúil, bain.³ (gu. barúla, iol. barúlacha)
{{ainm 3|b|feola|feolta}} feoil, bain.³ (gu. feola, iol. feolta)
{{ainm 3|f|gleanna|gleannta}} gleann, fir.³ (gu. gleanna, iol. gleannta)
{{ainm 3|b|móna|móinte}} móin, bain.³ (gu. móna, iol. móinte)

Focail cosúil le gamhain: iolra láidir in -a, iol. mar gu.

{{ainm 3|f|gamhna}} gamhain, fir.³ (gu. & iol. gamhna)
{{ainm 3|f|sleachta}} sliocht, fir.³ (gu. & iol. sleachta)
{{ainm 3|b|mara}} muir, bain.³ (gu. & iol. mara)

Focail cosúil le tréad: iolra lag, gi. mar au.

{{ainm 3|f|tréada|tréada}} tréad, fir.³ (gu. & ai. tréada, gi. tréad)
{{ainm 3|f|béasa|béasa}} béas, fir.³ (gu. & ai. béasa, gi. béas)

Focail cosúil le roinn: iolra lag, gi. eile.

{{ainm 3|b|ranna|ranna|rann}} roinn, bain.³ (gu. & ai. ranna, gi. rann)

Focail gan fhoirm iolra, m.sh. codladh:

{{ainm 3|f|codladh|gan}} codladh, fir.³ (gu. codlata)
{{ainm 3|b|tola|gan}} toil, bain.³ (gu. tola)


Plé / Discussion[cuir in eagar]