Plé teimpléid:ainm 5

Ón Vicífhoclóir, an foclóir ábhair shaor.
Jump to navigation Jump to search

Úsáid / Usage[cuir in eagar]

Le haghaidh ainmfhocal den chúigiú díochlaonadh.

{{ainm 5|i|gu|iol|lag|au=}}

  • i: inscne (riachtanach!).
    f’ más focal firinscneach é, ‘b’ más focal baininscneach é.
  • gu: ginideach uatha (riachtanach!)
  • iol: an fhoirm iolra (roghnach).
    Má chuirtear -a leis an nginideach uatha chun an iolra a chruthú, níl ort ach ‘a’ a chur isteach anseo.
    Más focal gan fhoirm iolra atá i gceist, cuir isteach ‘gan’ anseo.
  • lag: iolra lag (roghnach!)
    Cuir isteach téacs éigin mar pharaiméadar a ceathair (m.sh. ‘lag’) más ionann iad an ginideach uatha agus an ginideach iolra (m.sh. caora).
  • au: ainmneach uatha (roghnach).
    Mura bhfuil sé ann, cuirfear ainm an leathanaigh isteach mar an t-ainmneach uatha.

For third declension nouns.

{{ainm 5|i|gu|iol|lag|au=}}

  • i: gender (required!).
    f’ for masculine (firinscneach), ‘b’ for feminine (baininscneach).
  • gu: genitive singular (required!)
  • iol: plural form (optional).
    If -a is added to the genitive singular to form the plural, you only need put in ‘a’ here.
    If it’s a word without a plural form, put ‘gan’ here.
  • lag: weak plural (optional!)
    Put in some text as parameter number 4 (e.g. ‘weak’) if the genitive singular and plural are the same (e.g. caora).
  • au: nominative singular (optional).
    If it’s not there, the page name will be used.


Samplaí / Examples[cuir in eagar]

{{ainm 5|f|tríochad|tríochaidí}} tríocha, fir.⁵ (gu. tríochad, iol. tríochaidí)
{{ainm 5|b|comharsan|a}} comharsa, bain.⁵ (gu. comharsan, iol. comharsana)
{{ainm 5|b|cathaoireach|a}} cathaoir, bain.⁵ (gu. cathaoireach, iol. cathaoireacha)
{{ainm 5|b|beoireach|a}} beoir, bain.⁵ (gu. beoireach, iol. beoireacha)
{{ainm 5|b|cathrach|a}} cathair, bain.⁵ (gu. cathrach, iol. cathracha)
{{ainm 5|b|máthar|máithreacha}} máthair, bain.⁵ (gu. máthar, iol. máithreacha)
{{ainm 5|f|athar|aithreacha}} athair, fir.⁵ (gu. athar, iol. aithreacha)
{{ainm 5|f|bráthar|bráithre}} bráthair, fir.⁵ (gu. bráthar, iol. bráithre)
{{ainm 5|b|caorach|caoirigh|lag}} caora, bain.⁵ (gu. & gi. caorach, ai. caoirigh)
{{ainm 5|b|darach|a|lag}} dair, bain.⁵ (gu. & gi. darach, ai. daracha)

Plé / Discussion[cuir in eagar]