Plé teimpléid:briath

Ón Vicífhoclóir, an foclóir ábhair shaor.
Jump to navigation Jump to search

Úsáid / Usage[cuir in eagar]

{{verb|trans|conj|vn|vadj|pres|fut|fr=}}

  • trans: t transitive, i instransitive, ti transitive & instransitive (required!)
  • conj: conjugation - 1, 2 or ir (irregular) (required!)
  • vn: verbal noun (required!)
  • vadj: verbal adjective (required!)
  • pres: exceptional present tense (optional)
  • fut: exceptional future tense (optional)
  • fr: (fréamh) root or dictionary form (optional).
    If it’s not there, the page name will be used.

More named parameters for irregular verbs. Parameter 2 must be ir.

  • al: present tense (optional)
  • alsp: present tense dependant (optional)
  • sbal: autonomous present tense (optional)
  • sbalsp: present tense (optional)
  • ac: past tense (optional)
  • acsp: past tense dependant (optional)
  • sbac: autonomous past tense (optional)
  • sbacsp: autonomous past tense dependant (optional)
  • af: future tense (optional)
  • afsp: future tense dependant (optional)
  • sbaf: autonomous future tense (optional)
  • sbafsp: autonomous future tense dependant (optional)
  • mc: conditional (optional)
  • mcsp: conditional dependant (optional)
  • sbmc: autonomous conditional (optional)
  • sbmcsp: autonomous conditional dependant (optional)
  • ag: past habitual (optional)
  • sbag: autonomous past habitual (optional)

{{briath|aist|réim|abr|aidbhr|láith|fáist|fr=}}

  • aist: a aistreach, n neamhaistreach, an aistreach & neamhaistreach (riachtanach!)
  • réim: réimniú - 1, 2nr (neamhrialta) (riachtanach!)
  • abr: ainm briathartha (riachtanach!)
  • aidbhr: aidiacht bhriathartha (riachtanach!)
  • láith: aimsir láithreach eisceachtúil (roghnach)
  • fáist: aimsir fháistineach eisceachtúil (roghnach)
  • fr: fréamh an bhriathair (roghnach).
    Mura bhfuil sé ann, cuirfear ainm an leathanaigh isteach.

Paraiméadair ainmnithe le haghaidh briathra neamhrialta. Cuir isteach nr mar pharaiméadar 2.

  • al: aimsir láithreach (roghnach)
  • alsp: aimsir láithreach spleách (roghnach)
  • sbal: saorbhriathar aimsir láithreach (roghnach)
  • sbalsp: saorbhriathar aimsir láithreach spleách (roghnach)
  • ac: aimsir chaite (roghnach)
  • acsp: aimsir chaite spleách (roghnach)
  • sbac: saorbhriathar aimsir chaite (roghnach)
  • sbacsp: saorbhriathar aimsir chaite spleách (roghnach)
  • af: aimsir fháistineach (roghnach)
  • afsp: aimsir fháistineach spleách (roghnach)
  • sbaf: saorbhriathar aimsir fháistineach (roghnach)
  • sbafsp: saorbhriathar aimsir fháistineach spleách (roghnach)
  • mc: modh coinníollach (roghnach)
  • mcsp: modh coinníollach spleách (roghnach)
  • sbmc: saorbhriathar modh coinníollach (roghnach)
  • sbmcsp: saorbhriathar modh coinníollach spleách (roghnach)
  • ag: aimsir ghnáthchaite (roghnach)
  • sbag: saorbhriathar aimsir ghnáthchaite (roghnach)


Samplaí / Examples[cuir in eagar]

An chéad réimniú (briathra gearra) / First conjugation (short verbs)

{{briath|an|1|dúnadh|dúnta}} dún, aistr. & n.aistr.¹ (abr. dúnadh, aidbhr. dúnta)
{{briath|an|1|cur|curtha}} cuir, aistr. & n.aistr.¹ (abr. cur, aidbhr. curtha)
{{briath|an|1|suí|suite|suíonn}} suigh, aistr. & n.aistr.¹ (láith. suíonn, abr. suí, aidbhr. suite)

An dara réimniú (briathra fada) / Second conjugation (long verbs)

{{briath|an|2|éirí|éirithe}} éirigh, aistr. & n.aistr.² (abr. éirí, aidbhr. éirithe)

Briathra neamhrialta / Irregular verbs

faigh Neamhspleách Spleách
Saorbhr. Saorbhr.
A. Láith. faigheann faightear
A. Chaite fuair fuarthas bhfuair bhfuarthas
A. Fháist. gheobhaidh gheofar bhfaighidh bhfaighfear
M. Coinn. gheobhadh gheofaí bhfaigheadh bhfaighfí
A. Ghnáth. d'fhaigheadh d'fhaightí


{{briath|a|nr|fáil|faighte|al=faigheann|sbal=faightear |ac=fuair|acsp=bhfuair|sbac=fuarthas|sbacsp=bhfuarthas |af=gheobhaidh|afsp=bhfaighidh|sbaf=gheofar|sbafsp=faighfear |mc=gheobhadh|mcsp=bhfaigheadh|sbmc=gheofaí|sbmcsp=bhfaighfí |ag=d'fhaigheadh|sbag=d'fhaightí}} faigh, aistr.nr (abr. fáil, aidbhr. faighte)

Plé / Discussion[cuir in eagar]